Det var en sprudlende Clement Kjersgaard, der indtog scenen i Intimsalen i Musikkens Hus, da vi onsdag 3. juni 2026 markerede ErhvervsNetværk 9220s 15 års fødselsdag.
Egentlig skulle vores gæst tale om hvilken fremtid, der venter Europa, og det kom han da også rigtig godt rundt om – blandt andet da han opsummerede to centrale spørgsmål, som europæerne må stille sig selv:
Hvor meget vækst kan man ha’, hvis vi stadig skal kunne genkende Jorden? Og hvor meget vækst kan man ha’ uden frihed?
Clement Kjersgaard fik i løbet af sit tour-de-force-indlæg dog også berørt en del andre emner, herunder den dugfriske regeringsdannelse i Danmark, der blandt andet fik denne kommentar med på vejen:
”Mette Frederiksen. Kender I ikke hende? Det er hende, der hjælper Barbara Bertelsen med at køre landet.”
Der var god plads til spørgsmål fra salen. Et af dem gik på, hvordan verden skal forholde sig, hvis der skal gøres noget ved de mange udfordringer, der følger i kølvandet på uberegnelige/utilregnelige ledere og deres handlinger. Her pointerede Clement Kjersgaard, at det starter med os selv og med, hvad vi selv kan gøre.
En af indlæggets sidste pointer skulle man næsten tro, var skræddersyet til dagens publikum:
”Hvad er det, Danmark skal kunne? Netværk! Det er her, vi kan noget, de ikke kan i Californien eller Kina.”